האם ניתן יהיה לשלם על עסקאות נדל”ן בביטקוין?

לאחרונה אנו רואים כי נעשה שימוש בביטקוין במספר עסקאות שכירות של חללי עבודה וכן נסגרו עסקאות בודדות בסכומים גבוהים של רכישת נדל”ן אומר אורן קובי. מדובר באנשים שרכשו ביטקוין ומעוניינים לנצל אותו לרכישת נכסי נדל”ן במקום לממש את המטבעות בשקלים. על פי התחזיות, השימוש בביטקוין בעסקאות נדל”ן ילך ויתחזק בעשור הקרוב ותחול מגמה כללית של מעבר לשימוש בארנקים ומטבעות וירטואליים בשוק. כפועל יוצר, יש להסדיר את הרגולציה בתחום ולתת פתרון לסוגיות חשובות בנושאי מיסוי, כלכלה ומשפט.

מהו ביטקוין?

המדובר במטבע דיגיטלי מבוזר, שמשמש להחלפת ערך ולא נמצא באחריות או בעלות של גוף מרכזי כלשהו שמנפיקים אותו, דוגמת בנקים או ממשלות. אורן קובי מדגיש שהשליטה בביטקוין נעשית באמצעות רשת אינטרנט שיתופית, בה יכול לפעול כל אדם בעולם ולכן ערכו של המטבע נקבע על ידי כוחות השוק החופשי. בחודש אפריל 2017, קיבל הביטקוין בפעם הראשונה הכרה ביפן והוא מהווה אמצעי תשלום לגיטימי בתחומי המדינה. הצפי הוא כי מדובר במגמה שתתפשט ותגדל לאורך הזמן.

המצב בישראל

בניגוד למצב במדינות בעולם, בהן נעשה שימוש בביטקוין ובמטבעות וירטואליים נוספים כאמצעי תשלום מקובל ומוכר במגוון של עסקים, בישראל לא נעשה שימוש בביטקוין על ידי מוסדות רשמיים כך על פי אורן קובי. עם זאת, נערכו בארץ עסקאות נדל”ן ספורות בביטקוין בסכומי עתק של מיליוני דולר לכל עסקה. כמו כן, אחת מחברות הנדל”ן המובילות בשוק, החלה לקבל מקסימום עשרה מטבעות ביטקוין במסגרת הסכום כולו עבור רכישת דירות למגורים בפרויקט בנייה במרכז.

לפי הערכות של מומחים בתחום, הצפי הוא כי עד שנת 2030 ניתן יהיה לשלם על עסקאות נדל”ן בביטקוין, כדבר שבשגרה. לשם כך, יצטרכו הקונים ועורכי הדין העוסקים בנדל”ן להעמיק בנושא, להבין בסוגיות מיסוי וסייבר ולהיות בקיאים כיצד פורעים את הכסף כאשר משתמשים בביטקוין. נכון להיום, מדינת ישראל אינה מוכנה דיה למעבר הזה, כאשר יש לספק לציבור פתרונות מעשיים באמצעות חקיקה וכן למנות גוף ממשלתי ספציפי שיהיה אחראי על פתיחה של ארנקים וירטואליים, במצבים של הגשת תביעות משפטיות, עיקולים וכן הלאה.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *