עליית ערך הקרקע בתכנית 3700 בצפון ת”א

מהי תכנית 3700 בצפון תל אביב

העיר תל אביב היא אחד מאזורי הנדל”ן המבוקשים ביותר בישראל, וערך הנכסים בה עולה באופן קבוע וחד. למרות הניסיונות של הממשלה לצנן את שוק הדיור ולהביא לבנייה של עשרות אלפי יחידות באזורי הביקוש, שוק הנדל”ן באזור גוש דן ובאזור תל אביב בפרט איננו מראה סימני האטה. תכנית 3700 היא תכנית לבנייה בהיקפים אדירים בצפון מערב תל אביב. במסגרת התכנית חולק השטח ל5 אזורים נפרדים, כאשר הם יכילו עשרות אלפי יחידות דיור, מתוכם כ2000 יחידות לדיור בר השגה, מתחמי עסקים גדולים, אזורי מסחר ושטחים ציבוריים. התכנית צפויה לשנות באופן מהותי את ערך הקרקע באזור, אשר הייתה ברובה לא מנוצלת.

מהן הסיבות לעליית ערך הקרקע הצפויה

אורן קובי מסביר כי התכנית צפויה לשנות לחלוטין את אזור צפון מערב העיר. בעלי נכסים וקרקעות באזור יכולים לגרוף רווחים גדולים מהמהלך. הסיבות לעליית ערך הקרקע כוללות בין השאר:

  • שינוי ייעוד: בעלי קרקעות באזור מחכים שנים רבות עד לשינוי ייעוד הקרקע. חלק מהקרקעות באזור היא תחת ייעוד חקלאי במשך עשרות שנים, וחלק הוגבלו כקרקע מסחרית לא מבוקשת בשל היעדר דיור מסביב. שינוי הייעוד של הקרקע לבנייה יכול להביא לרווחים עצומים למחזיקי הנדל”ן באזור.
  • רווחים עקיפים: גם אדם המחזיק בבעלותו מגרש קטן באזור, עשוי להפיק רווחים גדולים גם ללא שינוי ייעוד הקרקע. הדרך לעשות זאת עשויה להיות התאגדות עם מחזיקי קרקעות נוספים באזור, והגשת בקשות ותביעות לדרך ניצול הקרקע המשותפת.

מהם הסיכונים

בסופו של דבר, נדל”ן בתל אביב, ובפרט באזור הצפון הוא נכס מניב והשקעה מצוינת. עם זאת, תכנית 3700 עשויה להוביל גם לסיכונים לא מבוטלים לבעלי הקרקעות אליהם צריך להתכונן מבעוד מועד. פרויקט בכזה סדר גודל מחייב את המתכנן ואת המדינה לעבוד למול מאות בעלי קרקעות. לכן, המחוקק קבע מספר אפשרויות לאלץ אדם למכור את זכותו לקרקע, גם ללא הסכמתו המלאה למכירה. אורן קובי אומר כי רק התאגדות עם מספר בעלי קרקעות בעלי שאיפות דומות לגבי הקרקע שבבעלותן תשפר את הסיכויים שלכם לאלץ את המתכנן להתחשב בכך, ותפחית את הסיכוי למכירת הקרקע שלכם על ידי כונס נכסים.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *